Latviešu
Valoda: Latviešu

Kuģu būves inženierim Georgam Veinblūmam 125

Datums: 21.01.2022 15:40
10 skatījumi
Starptautiski atzīts eksperts kuģu būves nozarē, veicis nozīmīgus pētījumus kuģu stabilitātē, ātrumā, viļņu pretestībā. Sarakstījis ap 120 zinātnisku darbu, saņēmis vairākas atzinības un apbalvojumus. Uz viņa veiktajiem pētījumiem atsaucas arī mūsdienu autori.
    Lielāko dzīves daļu profesors pavadījis Vācijā, strādājot vairākās universitātēs.
    G.Veinblūms dzimis Kalsnavā 1897.gada 22.janvārī. Mācījies Cēsīs, neilgi arī Rīgā un Sanktpēterburgā, kur studējis kuģu būvniecību. 1920.gadā pārgāja uz Gdaņskas (tolaik – Dancigas) Universitātes kuģniecības fakultāti. Pēc mācību beigšanas uzsāka darbu pie kuģu būves pētniecības, strādāja universitātēs Berlīnē, Gdaņskā līdz 1943.gadam. 
    Pēc Otrā pasaules kara G.Veinblūms darbojies Lielbritānijā un ASV. 1950.gadā Vašingtonā viņa veiktais zinātniskais darbs tiek uzskatīts par mūsdienu pētījumu sākumu kuģu pārvietošanās-dinamikas jomā.
    1952.gadā, kad saņēma uzaicinājumu kļūt par jaundibinātā Hamburgas Universitātes kuģu būves institūta direktoru G.Veinblūms atgriezās Eiropā. Paralēli strādāja arī Hannoveres Universitātē. Pēc desmit gadiem, aizejot pensijā, turpināja iesākto pētniecību.
   Hamburgas Tehnoloģiskās universitātes mājaslapā (TUHH) ir izveidota atsevišķa sadaļa par profesoru G.Veinblūmu un viņa piemiņu. 1986.gadā tika nodibināta “Georga Veinblūma balva” (Georg Weinblum Award), uz kuru var pretendēt doktora disertāciju, zinātnisko darbu vai publikāciju autori kuģu tehnoloģiju nozarē Vācijas universitātēs. Kopš izveidošanas tā pasniegta gandrīz katru gadu Vācijas Jūras tehnoloģiju biedrības pilnsapulcē. Līdz 2019.gadam apbalvojumu saņēmuši 40 dažādu darbu autori no vairākām valstīm.

​Ziņas attēls: Georgs Veinblūms. Attēls no Hamburgas Universitātes mājaslapas:. https://www.tuhh.de/weinblum-foundation/georg-weinblum/biography/continued.html

Reinis AUZIŅŠ kultūrvēstures nodaļas vadītājs