Ko piedāvājam Madonas muzejā februārī?

Datums: 02.02.2021 16:04
Valstī noteikti drošības pasākumi paredz, ka muzeji, t.sk. Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zāles līdz 7.februārim ir slēgtas apmeklētājiem. Kāda būs tālākā rīcība, pašlaik nezinām.
    Ņemot vērā situāciju, gadījumā, ja pēc 7.februāra tiks vērtas vaļā muzeja durvis, esam pagarinājuši izstāžu apskates laiku. Muzejā būs skatāmas šādas izstādes:

Lielajās zālēs

Zināmais un nezināmais Jānis Brekte. Izstāde veidota, lai atzīmētu viena no populārākajiem un ražīgākajiem sava laika akvarelista Jāņa Brektes 100 gadu jubileju. Izstādē ir aplūkojami mazāk redzēti un zināmi darbi. Darbības sākuma posmā mākslinieks pievērsās industriālajai ainavai, vēlākajos gados - dabas ainavai- gleznoja ūdeņus, mežus, kalnus, kā arī ziedus un klusās dabas. Sevišķu atzinību mākslinieks ieguva ar Rīgas un īpaši Vecrīgas gleznojumiem dažādos gadalaikos un dabas noskaņās. Izstādē var nojaust aizrautīgo mīlestību pret Latvijas dabu, ainavu, un ikdienu pilsētu ielās gan Latvijā gan citās valstīs, sajūtot romantisko elpu un otas pieskārienu.
Mazajā zālē

Madonas slimnīcai 90 /No Tevis jau neprasa daudz, no Tevis prasa visu/
    Izstāde veidota, atzīmējot Madoans slimnīcas 90 gadu jubileju, kas būs 2021.gada martā. Gadu gaitā tā piedzīvojusi neskaitāmas pārmaiņas, no mazas slimnīciņas ar 20 gultasvietām un 2 ārstiem, līdz pat 245 gultas vietām 1992.gadā, kad slimnīcai pievienoja tuberkulozes dispansera gultas. Šobrīd slimnīcā vienlaikus var uzņemt ap 100 pacientu. Madonas mediķi vienmēr ir rūpējušies par iedzīvotāju veselības aprūpi un, iedzīvotājiem to novērtējot, viņi nepieciešamības gadījumā ir gatavi arī cīnīties par slimnīcas pastāvēšanu.
    Izstādē piedāvājam ielūkoties faktos un stāstos, to darbinieku atmiņās, fotogrāfijās un arī dokumentos par veselības aprūpes iestāžu darbību ne tikai Madonā, bet arī kaimiņu pagastos un pilsētās, jo tās visas ir bijušas savstarpēji saistītas:  Madonas, Varakļānu, Ērgļu, Cesvaines, Lubānas, Ļaudonas slimnīcas.
    Izstādes priekšmeti un dokumenti apliecina par kolektīvu kopību un ataino mediķus ne tikai darbā, bet arī ārpus darba, kopīgās sporta aktivitātēs, svinot svētkus un citus pasākumus.
    Starp citu, stāstus par slimnīcām publicējam Madonas muzeja lapā un sociālajā platformā Facebook, aicinām sekot līdzi.
Mansardā

Guntis Grandāns. “Ziemeļblāzmas”. Ziemeļblāzmas fotoobjektīvu gaismā. Vai ir viegli iemūžināt mirklīgu dabas parādību, kas ir tik mainīga un ne visur redzama? Guntis Grandāns ir kaislīgs ekspedīciju dalībnieks un netveramu dabas brīnumu meklētājs. Viens no šiem brīnumiem ir ziemeļblāzmas un tās G.Grandāns iemūžinājis fotogrāfijās. Aicināsim lūkot krāsu košumu, kas manāms arī fotogrāfijās, tās patīkami pārsteigs ikvienu, kurš nav dzīvē redzējis šo dabas parādību.

Foajē

Piedāvājam divas izstādes: Svētku tērpi no muzeja krājuma un Ludmilas Merkulovas Ziemassvētku zvanu kolekcijas izstādi.
    Svinīgi tērpi no muzeja krājuma piedāvā ielūkoties 20.gadsimta sākuma un 20. – 40. gadu modē. Tie ir 6 dažādi tērpi, sūti pēc pasūtījuma un nesāti svinīgos pasākumos. Svinīgu tērpu aksesuāri: rotas, cepures, somiņas, kā arī kurpes un kā papildinošs materiāls ir šī laika fotogrāfijas.Ludmilas Merkulovas Ziemassvētku zvanu kolekcijas izstāde tika veidota īpaši Ziemassvētkiem, jo no vairāku tūkstošu plašās zvanu kolekcijas, vairāk kā 100 ir veltīti Ziemassvētku tematikai. Laikā, kad muzejs bija slēgts, izveidojām īsu video stāstu, lai ļautu ne tikai aplūkot zvanus, bet arī dzirdēt zvanu skaņas: https://fb.watch/3oYtMxbpCr/
Aicinām sekot līdzi aktualitātēm muzeja mājas lapā www.madonasmuzejs.lv, kā arī sociālajā platformā www.facebook.com/muzejsmadona un esam atbildīgi, ievērojam valstī noteiktos drošības pasākumus, lai mēs visi kopā varētu tikties pēc iespējas ātrāk.