Latviešu
Valoda: Latviešu

Kārlis Dievkociņš - diriģents, skolotājs, kultūras darbinieks

Datums: 26.03.2021 12:12
40 skatījumi
Dzimis Lubejas pagastā 1896.gada 25.martā. Mācījies Mārcienas pareizticīgo un Bērzaunes luterāņu draudzes skolās. 1911.-1915.gadam studējis Valmieras skolotāju seminārā, apmeklējis arī vācu valodas kursus un ieguvis vācu valodas skolotāja tiesības.
   Mūziku mācījās pie Jēkaba Mediņa, kurš visus jauniešus iesaistīja korī un mācīja spēlēt arī mūzikas instrumentus, jo lauku skolu skolotājiem bija jāvada gan skolu kori, gan arī pagasta muzikālā dzīve. No 1915. līdz 1918.gadam bijis karadienestā. 1918.gada 1.februārī uzsāka darbu Grostonas pagasta Zelgauskas skolā kā skolotājs un skolas pārzinis, šeit arī sācis savas kordiriģenta gaitas. Grostonas kori vadīja līdz 1930.gadam. Vēlāk strādāja par pārzini Praulienas pagasta Gustavskolā, kur arī vadīja kori līdz 1934.gadam. Pirms atgriežas Madonas pusē, strādājis Vietalvā, vadīja Labdarības biedrības kori. No 1938. līdz 1945.gadam – pārzinis Sarkaņu skolā. Vēlāk pārnāk uz Madonas apriņķa vēlāko rajona Tautas izglītības nodaļu. Šeit viņš ir strādājis par skolu inspektoru. Pēc Otrā pasaules kara K.Dievkociņš vadīja Madonas kultūras nama jaukto kori. 1959.gadā tiek izveidots senioru jeb darba veterānu koris, „Mantojuma" aizsākums. K.Dievkociņš turpināja strādāt arī ar lauku koriem: Grostonā, Lauterē un Meirānos. Vadījis rajona skolotāju kori, Aronas ciema kori, kolhoza “Vidzeme” jaukto kori un kolhoza “Ļeņina ceļš” jaukto kori vadījis vienlaikus ar Madonas pilsētas veco ļaužu jaukto kori. Kvalifikācijas celšanai dziedājis Republikas kordiriģentu korī. Aicināts arī kā virsdiriģents skolēnu un pieaugušo Dziesmu svētkos Madonā, piedalījies arī Dziesmu svētkos Rīgā.
    Miris 1981.gada 21.martā Madonā, apbedīts pilsētas kapos.
Natālija SEĻMA vēsturniece
Ziņas attēls:  Dziesmu svētku simtgadei veltīts koncerts Cesvainē, pils pagalmā. Diriģē Kārlis Dievkociņš, viens no vecākajiem diriģentiem republikā. 1973.gada 9.jūnijā