Jostu meistares Māras Krieviņas izstāde “Viss sākas ar punktu”

Datums: 05.08.2020 11:31
No 2020.gada 5.augusta līdz 14.oktobrim Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēs apskatāma vainagu un jostu meistares Māras Krieviņas izstāde “Viss sākas ar punktu”.
    Savulaik vainags bija ne tikai tautas tērpa elements, bet raksturoja arī tā valkātājas noteiktu dzīves posmu un katras meitenes dzīvē tas bija nozīmīgs notikums. Tautas tērps ir nacionālās identitātes izpausme un vainags ir spilgts tās nesējs estētiskā un simboliskā nozīmē. Vainagos ir atspoguļota visas Latvijas novadu krāsu un ornamentu dažādība – tas ir pārsteidzoši daudzveidīgs un reizē vienojošs simbols jaunībai, skaistumam un mīlestībai.
    Šobrīd muzejā var aplūkot 20, Latvijas Amatniecības kameras meistares, tautas lietišķās mākslas studijas "Kalme" dalībnieces Māras Krieviņas, darinātos etnogrāfiskos pērļu vainagus. Doma par vainagu darināšanu un izstādes veidošanu meistarei radusies aptuveni pirms pieciem gadiem un ar tiem viņa vēlējās parādīt rakstu, krāsu un zīmju daudzveidību Latvijas novadu vainagos. Izstādē pārstāvēti visi pieci Latvijas novadi, turklāt meistare izvēlējusies un radījusi, viņasprāt, krāsainākos, mīļākos un raksturīgākos katra novada vainagus.
    Kā pirmais, viņas kolekcijā, ir tapis Krustpils vainags, ar galveno centrālo rakstu, ko dēvē par “pasaules režģi”. Meistares pašas sirdij tuvāks ir Lielvārdes vainags, kuram ir daudz variantu, ar izteiktu rakstu, ritmu, trīs krāsām – zaļš, melns, dzeltens, trīs reizes atkārtojas – trejdeviņi. Kā atklāj meistare, tas ir spēcīgs vainags ar kuru bijis ļoti patīkami strādāt. Ar M.Krieviņas rokām tapis arī sarežģītais Nīcas vainags un zīļu jostas, no kurām divas ir aplūkojamas izstādē.
    Meistares darinājusi vainagus un jostas daudziem deju kolektīviem, individuālajiem pasūtītājiem, kā arī, tie ir aizceļojuši pie latviešiem teju uz visiem kontinentiem.  Vainagi pārstāv visu Latviju no Abrenes līdz pat Kurzemes jūrmalai. Šī gada laikā tapuši vēl seši jauni vainagi.
    Izstādē aplūkojami krāšņi Vidzemes (Lielvārdes, Vecdrustu, Piebalgas novada, Jumurdas, Vidrižu, Ošupes, Malienas, Krustpils), Latgales (Balvu, Abrenes, Dienvidlatgales, Tilžas), Kurzemes (Nīcas, Ventas, Virgas, Skrundas, Sakas) un Augšzemes ( Nereta, Sece) Zemgales ( Tērvetes) vainagi un divas Vidzemes jostas (Alsviķu, Trapenes).
    Aicinām uz Madonas muzeju iepazīties ar skaistajiem Latvijas identitātes nesējiem - etnogrāfiskajiem vainagiem līdz 14.oktobrim, kad būs iespēja arī klātienē sastapt pazīstamo etnogrāfisko zīļu vainagu un jostu darinātāju Māru Krieviņu, lai iepazītos klātienē ar vainagu darināšanas procesu, kā arī ar stāstiem etnogrāfisko vainagu izzināšanas un pētīšanas procesā !
Linda BAKMANE mākslas izstāžu kuratore