Latviešu
Valoda: Latviešu

Jānim Vītolam – 135

Datums: 15.08.2019 16:07
15 skatījumi
Rūpniekam, vienam no Latvijas Medību biedrības dibinātājiem, aktīvam sabiedriskam darbiniekam un žurnāla “Mednieks un Makšķernieks” redaktoram Jānim Vītolam šogad - 135.
    Jānis Vītols dzimis 1884 gadā Jumurdas pagastā. Pēc mācībām  pagasta un draudzes skolā viņš devās uz Rīgu pelnīt naudu un pēc tam - uz Pēterpili apgūt zinības. Viņš bija viens no mašīnu fabrikas “Stars” īpašniekiem. Tur izgatavoja tvaika katlus gateriem, dažādas rūpnieciskas mašīnas, kā arī to daļas. Šis uzņēmums ierīkoja arī alus darītavas un degvīna dedzinātavas, izgatavojot visu vajadzīgo aparatūru.  J.Vītols bija plaši pazīstams ar darbošanos dažādās sabiedriskās organizācijās, viņš bija Latvijas Sarkanā Krusta valdes loceklis, biedrības “Latvijas zooloģiskais dārzs" valdes loceklis, darbojās akciju sabiedrības “Latvijas centrālais sviesta eksports» valdē un mednieku organizācijās.
    Jau no bērnības kopā ar tēvu gājis medībās un apguvis plašas zināšanas par šo nozari, J.Vītols  bija 1919.gada rudenī dibinātās Latvijas Medību biedrības iniciators un valdes loceklis. 1922.gadā viņš kļūst par jaundibinātā žurnāla “Mednieks un Makšķernieks” redaktoru. 1937.gadā, nekrologā redaktoram J.Vītolam mežzinis A.Spriņģis rakstīja: “ Daba, kuru Tu tik karsti mīlēji, kurai ziedoji tik daudz skaistu vārdu un darbu, ir reizēm nesaudzīga un izšķērdīga. Bez laika viņa dažkārt aizsauc nebūtībā savus labākos draugus, savus cienītājus un upuru nesējus. Redaktors Vītols visu savu silto sirdi, zināšanas un pieredzējumus ielika dabas aizsardzības darbā. Darbā, kas prasa tik daudz, bet nedod nekā reāla, taustāma, nekā tāda, pēc kā cilvēku vairums cīnās, ko prasa un par katra darba vienīgo mērauklu uzstāda. Toties Tev viņš deva visu, ko Tu no viņa gaidīji un prasīji. Skaistā un bagātā daba, zaļie Latvijas meži, labi apsargātā mežu un ūdeņu fauna bija Tavs ideāls un tuvošanās tam — Tava alga. Nekad Tev nenogura prāts un neatlaidās rokas šim ideālam pretim sniegties”.
Laimdota IVANOVA vēsturniece

Attēls no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma