Latviešu
Valoda: Latviešu

Jāņu tradīcija – dziesmu dziedāšana

Datums: 21.06.2022 14:49
15 skatījumi
Klāt Jāņi - Līgo svētki! Latviešiem Jāņu svinēšanai ir daudz dažādu tradīciju – Jāņuzāļu plūkšana, mājas un sētas rotāšana, Jāņu vainagu vīšana, Jāņuguns dedzināšana un lekšana pār ugunskuru, protams, siera ēšana, alus dzeršana un daudzas citas.
    Viens no nozīmīgākajiem rituāliem Jāņos ir dziesmu dziedāšana jeb līgošana. Tā saistīta ar auglības veicināšanu un nelaimju novēršanu. Līgošanu Jāņu naktī iesāk pēc vakariņām un pie Jāņuguns turpina visu nakti gandrīz līdz saules lēktam.
    Tāpat Jāņos notiek apdziedāšana jeb aplīgošana, ejot no vienas mājas uz nākamo. Aplīgojot vienam otru, simboliski tiek veicināta auglība, atjaunoti dzīvības spēki un tiek uzlikta aizsardzība sētai vai mājai, kurā tiek līgots. Jāņa bērni katrā mājā ir gaidīti viesi, jo to ierašanās nozīmē saticību un pārticību. Senākos laikos ticēja, ka ar līgo dziesmu dziedāšanu latvietis attīra sevi, no savas dvēseles izskalojot visu nevajadzīgo, tajā skaitā, arī ikdienas rūpes un raizes.
    Latviešu tautas dziesmu krājumā ir tūkstošiem Jāņu dziesmu. Tās veltītas katrai lietai, norisei, katram svētku brīdim un cilvēkam. Vārds “līgo” līvu valodā nozīmē “lai top”.
    Lustīgu līgošanu!
Gunta STRODE vēsturniece