Latviešu
Valoda: Latviešu

Izstādes oktobrī ārpus muzeja un jauns piedāvājums

Datums: 01.10.2021 14:26
17 skatījumi
Arī oktobrī ārpus muzeja eksponētas Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ceļojošās izstādes, kam piepulcējies jauns piedāvājums.
    Līdz oktobra beigām Raiņa muzejā “Jasmuižā” aplūkojama izstāde “Jubileju gads”. Izstādes vienojošais motīvs ir Raiņa luga “Zelta zirgs”, kas tapusi emigrācijā Lugāno 1909.gadā. Luga iedvesmoja Arvīdu Žilinski radīt operu. Tās pirmizrāde bija 1965.gadā, un Antiņa lomā - operdziedātājs Jānis Zābers (1935 – 1973).
​    Līdz oktobra beigām Ļaudonas pagasta bibliotēkā apskatāma izstāde “Vai viegli būt jaunam?”
    Līdz 20. novembrim Praulienas pagasta pārvaldē apskatāma izstāde “Par skolu jaunatnes dziesmu svētku vēsturi un Haraldu Medni”, kas pirms “Dzintaru ” rekonstrukcijas bija eksponēta Haralda Medņa kultūrizglītības centrā Dziesmusvētku skola. Izstāde iepazīstina ar pirmajiem latviešu skolēnu koru svētkiem Lazdonas draudzē 1866.gadā, Latviešu jaunatnes svētkiem 1922.gadā un Otrajiem jaunatnes dziesmu svētkiem 1928.gadā. Izstāde vēsta par Lazdonas mācītājmuižu, dziesmu vietas tapšanu un Haraldu Medni.
    Līdz gada beigām Sausnējas bibliotēkā atrodas izstāde “Kalendāri”, kas  sniedz ieskatu kalendāru vēsturē un iepazīstina ar latviešu grāmatu kalendāru (t. sk. ārpus Latvijas iznākušo) daudzveidību no 19.gadsimta beigām līdz 21.gadsimta sākumam.
    Jauns piedāvājums ir izstāde “Madonas slimnīcai – 90”. “No tevis jau neprasa daudz – no tevis prasa visu.” Ar tādu moto Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā veidota izstāde, veltīta Madonas slimnīcas 90 gadu jubilejai, ko atzīmēja 2021. gada 15. martā. Tajā aplūkota ne tikai Madonas slimnīcas vēsture, bet arī apkārtējo, nu jau pārsvarā bijušo slimnīcu - Ērgļu, Varakļānu, Lubānas, Ļaudonas, Cesvaines būtiskākās iezīmes un darbība. Fotogrāfijās redzams slimnīcu personāls ne tikai darbā, bet arī atpūtas un svētku brīžos. Gandrīz 40 gadus, sākot no apmēram 1960.gada, visas Madonas rajonā esošās veselības aprūpes iestādes bija Madonas rajona centrālās slimnīcas pārvaldībā. Vietējo pašvaldību pārziņā tās nonāca 1992.gadā. Atsevišķa uzmanība izstādē pievērsta Madonas slimnīcas vadītāju biogrāfijām.
    Izstāde “Madonas slimnīcai – 90” līdz gada beigām eksponēta Cesvaines apvienības pārvaldes Kraukļu bibliotēkā.
    Muzejs piedāvā vairāk kā divus desmitus ceļojošo izstāžu, mājas lapā var izlasīt aprakstus, izvēlēties un arī rezervēt interesējošajam laika periodam. 

Attēlā: izstādes “Madonas slimnīcai 90”afiša 
Laimdota IVANOVA vēsturniece