Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

EX LIBRIS

Datums: 26.09.2019 14:07
12 skatījumi
No 25.septembra Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāļu foajē ir skatāma izstāde “Ex libris”. Šoreiz skatītāju uzmanībai tiek piedāvāti ekslibri no muzeja krājuma, kurus veidojuši tādi mākslinieki kā Vija Kļaviņa, Aina Karlsone un Indulis Gurtiņš.
    Ekslibris (lat. ex libris — "no [...] grāmatām") jeb grāmatas īpašumzīme ir miniatūrgrafikas mākslas darbs, grāmatzīme, kas norāda uz grāmatas īpašnieku. Mākslas virziens izveidojās Rietumeiropā piecpadsmitā gadsimta beigās, kad grāmata dzīvē kļūst par jaunu sociālās komunikācijas veidu, kas vispirms pieejama pārtikušajai sabiedrības daļai. Grāmatas zīme vienmēr rotāta ar greznu monogrammu-īpašnieka vārdu vai iniciāļiem, papildinot to ar dzimtas ģerboni. Ekslibris tiek ielīmēts grāmatas pirmā vāka iekšlapā.
    Strādājot pie darbu atlases, muzejs vēlas parādīt, ka labam ekslibra meistaram jābūt apveltītam ar pacietību un izdomu, jo darbā jāatspoguļo tās personas vai iestādes raksturīgākās iezīmes, nodarbošanās vai vaļasprieks. Ir iespēja apspēlēt kādu uzvārdu, bet jāievēro arī tas, ka ekslibris nedrīkst apvainot kādu personu vai iestādi, kurai tā veltīta.
    Lai arī mūsdienās grāmata ar ielīmētu ekslibri ir retums, vēl lielāks retums tā ir bibliotēku krājumos, bet ekslibris ir dzīvotspējīgs, un tas dzīvos, kamēr vien būs grāmatas.
    Izstāde skatāma līdz 27.oktobrim!
Linda BAKMANE mākslas izstāžu kuratore