Daži dokumenti saistībā ar Lāčplēša kara ordeni

Datums: 07.11.2018 15:04
Madonas muzejs par Latvijas Republikas augstāko apbalvojumu Lāčplēša Kara ordeni ieinteresējās pirms 30 gadiem. Tad sastapām vienu no tolaik vēl dzīvajiem apbalvotajiem – praulēnieti Jēkabu Vītolu (1898-1992).
    Tomēr lielākoties iznāca runāt ar ordeņnesēju piederīgajiem, pēcnācējiem. Muzejā nonāca šo vīru fotogrāfijas, dokumenti, arī viens ordenis, tāpat citi priekšmeti. Svarīgi bija arī stāsti, ko toreiz uzklausījām. Tie papildināja ziņas, kas par katru apbalvojuma ieguvēju glabājas tā personīgajā lietā Latvijas Valsts vēsture arhīva 1304.fondā. Tur pirmkārt izlasāms pamatojums ordeņa piešķiršanai – konkrētā varoņdarba apraksts. Tālākais liktenis kādreizējiem karavīriem bija dažāds. Kad 1990.gadu pirmajā pusē tapa apjomīgais biogrāfiju apkopojums “Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri”, ar dažām ziņām tā gatavotājiem varējām palīdzēt.
    Muzeja uzdevums savākto glabāt, bet arī ar to cilvēkus iepazīstināt. Lāčplēša Kara ordeni šobrīd var skatīts izstādē par Neatkarības karu “90 nedēļas līdz miera līgumam”, tur ir arī foto no pašas pirmās – 1920.gada 11.novembra apbalvošanas ceremonijas. Tagad uz īsāku laiku esam izlikuši apskatei arī dažus dokumentus tieši saistībā ar apbalvošanu. Lielo apbalvojuma apliecību (izsniegta kusēnietim Pēterim Beķerim) vērts apskatīt arī tādēļ, lai novērtētu kaligrāfisko rokrakstu, ar kādu tas aizpildīts. Izlikām arī kabatā nēsājamo apbalvotā apliecību (lubānietim Jānim Ziediņam), ordeņa domes paziņojuma vēstuli par apbalvošanu (bērzaunietim Pēterim Apkalnam), vēl dažus materiālus.
Indulis ZVIRGZDIŅŠ muzeja vadošais pētnieks

Fotogrāfija
- Lāčplēša ordeņa kavalieru kopmielasts 1937.gada 11.novembrī. K.Rakes foto. Attēlu savulaik glabājis liezerietis Kārlis Akmens.