Latviešu
Valoda: Latviešu

Dāvana sev dzimšanas dienā – Arta Kumsāra izlolotie Latviešu mūzikas svētki

Datums: 04.08.2023 11:24
10 skatījumi
Kas cits, ja ne mēs paši notrauksim aizmirstības putekļus no mūsu mākslas pērlēm.
Nupat – 2.augustā – esam atzīmējuši mūsu novadnieka, izcilā kultūras darbinieka, kora un simfoniskā orķestra diriģenta un ilggadējā Madonas mūzikas skolas direktora Arta Kumsāra 81. jubileju.
    Būdams latviešu mūzikas patriots, viņš arī izlolojis vienus no lielākajiem latviešu mūzikas svinēšanas pasākumiem Latvijā – Latviešu mūzikas svētkus, kas šogad notiek jau 26. gadu.
    Kur vēl citur nedēļas garumā līdztekus jau populāriem latviešu komponistu skaņdarbiem var klausīties Latvijā reti vai pat nekad neatskaņotus darbus, ko nav kauns saukt par šedevriem? Kur citur var atrast daudzas unikālas un pat pasaules līmeņa cienīgas vērtības? Kur citur nedēļas laikā tiek iestudēti vai pat no jauna radīti un uzreiz atskaņoti jauno komponistu skaņdarbi?
    Pirms 25 gadiem – 1998. gada vasarā Madonas mūzikas dzīvē ienāca jauna tradīcija – mūzikas svētki ar sākotnējo nosaukumu “Latviešu mūzikas nedēļa Madonas vasara”.
    Pēdējos gados svētku programma veidota nedaudz citādāk kā sākotnēji. Šobrīd tos ievada topošo mūziķu iecienītā vasaras nometne – Daba pilna mūzikas. Tā paredzēta mūzikas skolu audzēkņiem un piedāvā meistarklases ar dažādiem pedagogiem.
    Nozīmīga svētku daļa ir jauno komponistu meistarklases, kur skaņdarbi tiek uzreiz iestudēti un svētku ietvaros atskaņoti jaunrades koncertā, sniedzot unikālu pieredzi.
    Vēl koncertos klausāma latviešu klasiķu un mūslaiku skaņražu radīta mūzika, vienu vakaru atvēlot arī nakts džeza koncertam.
    Svētku kulminācija ir simfoniskā orķestra koncerts, kurā spēlē mūzikas svētku dalībnieki un to pedagogi, atskaņojot latviešu komponistu simfonisko mūziku.
    Par Latviešu mūzikas svētku rašanos pats Artis teica: “Mums pašiem ir jārūpējas par to, lai latviešu mūzika skan Latvijā un pasaulē, un par cik Latvijā kopumā bija tāda nevērīga attieksme pret savu mūziku, tad es sadusmojos un sāku rīkot Latviešu mūzikas svētkus – visiem žanriem un visu paaudžu komponistiem. Tā tas sākās un tā tas kuploja, un kuplo arī tālāk.”
    Augusta sākumā ir arī Arta dzimšanas diena, un šādi viņš savulaik parūpējās par to, lai svētki būtu ne tikai viņam, bet arī visai Madonas pilsētai!
    Aicinot apmeklēt svētku koncertus, viņš teica:  “Pasaules mūzikas plūdos mums pašiem jāgādā, lai latviešu mūzika būtu iemīļota, pazīstama un skanoša Rīgā, Latvijā un visā pasaulē. Neskatoties uz to, ka mūzikas druvā mums ir milzums skaistu skaņdarbu un lielisku izpildītāju, - latviešu mūzika Latvijā skan par maz.”
    Lielā mērā pateicoties Latviešu mūzikas svētkiem, Artim Kumsāram Madonas mūzikas skolā izdevās izveidot ievērojamu “nošu bibliotēku”, jo viņš vēlējās, lai visas notis glabājas vienkopus. Visu atskaņoto darbu, īpaši retumu, notis viņš pieprasīja no mūziķiem, kopēja un noglabāja seifos. Tāpat agrāk svētku apmeklētājiem tika dota iespēja apskatīt dažādu koncertu video ierakstus, dokumentālas filmas, ir pieejams arī plašs video ierakstu klāsts, kur iemūžināti gandrīz visi mūzikas svētku koncerti.
    Bet kas tad ir tas, kas liek mūziķiem vasaras atvaļinājumu laikā ierasties Madonā, lai nedēļas garumā gandrīz nepārtrauktā režīmā strādātu tikai ar mūziku? Citi atzīst, ka tas ir labs veids, kā iesildīties un atsvaidzināt prasmes pirms rudens sezonas. Tie ir jauni kontakti, jaunas idejas un iedvesmas, iespēja paraudzīties uz sevi no malas. Tie ir pēc koncertiem neformālā gaisotnē saņemti pieredzējušu mūziķu padomi, dalīšanās pieredzē, iespēja sajust sevi līdzās profesionāļiem.
    Svētkiem šo gadu garumā gājis visādi, bet Artis Kumsārs gadu no gada atkārtoja, ka “Latviešu mūzikas svētki būs ikgadēji un mūžīgi!”
Gunta STRODE vēsturniece