Cimdi no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma

Datums: 08.11.2018 11:19
Muzeja izstāžu zālēs ir skatāma daļa no plašās cimdu kolekcijas, kas veidojusies no ekspedīcijās iegūtiem, muzejam dāvinātiem, kā arī iegādātiem cimdiem no muzejā notikušajām lietišķās mākslas izstādēm.
   Adītāju skaits sniedzas pāri astoņdesmit. Kopā krājumā ir ap 140 cimdu  pāru gan  pirkstainieku, gan dūraiņu.  Pārsvarā tie ir goda cimdi, jo darba cimdi nonēsājas un  muzeju krājumos atrodami retāk. Cimdu autores ir no visiem novada pagastiem, gan vienkāršas rokdarbnieces, gan Tautas daiļamata meistares. Olga Baltgalve un  Milda Ūdentiņa savos cimdos vienmēr meklējušas jaunas krāsu un rakstu kombinācijas. Viņu adījumi izceļas ar smalkumu, labu krāsu saskaņu. Prāva cimdu kolekcija ir iegādāta no liezērietes Mirdzas Maigas Celmiņas.
    Pavisam nesen krājumā iegūti 1940.gadā darinātie dūraiņi – dubultnieki. Dūraiņi piederējuši Veltai Urtānei, dzimušai Liepiņai (fotogrāfa Pētera Liepiņa meita) 1930.g. Liezēres pag. “Ruļmurēnos”. Cimdi "izbraukājuši" Sibīriju.
     Adītie cimdi ir viena no mūsu latviskās identitātes izpausmēm, kas turpina saglabāties. Tiem vienmēr bijusi īpaša loma mūsu ikdienā un godos.
 Laima GARĀ galvenā krājuma glabātāja