"CIANO pavasaris" Madonas muzejā

Datums: 24.05.2018 08:45
26 skatījumi
No 26.maija līdz 22.jūnijam Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēs (Skolas iela 10a) būs skatāma Heršela grupas mākslinieku darbu izstāde “CIANO pavasaris”. Aicinām 26.maijā plkst.15.00 uz izstādes atklāšanu un tikšanos ar izstādes māksliniekiem
Kas ir Cianotipija?
    Cianotipija ir gaismas māksla. Cianotipijas procesu - cyanotype 19.gs.izgudroja angļu zinātnieks un astronoms Džons Heršels. Cianotipijas attīstības rezultātā, vārdu „cyan” sāka lietot arī krāsas nozīmē, tā ir debeszila, gaiši zila, arī zaļganzila. „Cyan” ir cēlies no grieķu vārda κυανός [kyaneos] un tas nozīmē „zils.” Cianotipija ir viens no pirmajiem fotoprocesiem, šo tehniku iesākumā lietoja botāniķi fotogrammu izgatavošanai. Vēlāk to, sauktu arī par „blueprint”, izmantoja fotoreprodukciju radīšanai, rasējumiem, grāmatu ilustrācijām.
     Lai arī cianotipija izgudrota 19.gs., MĒS par tās ciltstēvu dēvējam fotomākslinieku Aivaru Rozenbahu, tieši viņš MŪS iepazīstināja ar šo tehniku un ieveda cianotipijas pārsteigumu pilnajā pasaulē.
    MŪSU radošajā darbā Cianotipijas tehnika ir diktators, tā diktē procesu, darbību, krāsu - tikai viena patiesība, viena krāsa –zila. Bet zilā krāsa ir diktators ar demokrāta bagāžu. Zilā krāsa veicina attīrīšanos un stimulē emocionālu neatkarību, paļaušanos uz sevi, liek ieklausīties sevī, attīsta intuīciju, pastiprina domu skaidrību. Tā ir debess un ūdens krāsa, tā simbolizē atklāsmi, mieru, tiek uzskatīta par garīguma simbolu, tā noskaņo cilvēkus uz pārdomām. Krāsai ir auksts, tīrs un nomierinošs raksturs. Pilnīgu zilās krāsas neesamību telpā, var salīdzināt ar nespēju elpot. Zilā krāsa slēpj sevī arī ēnas un kosmisku dziļumu.
    Caur tehnikas un krāsas diktātu, MĒS veidojam katrs savu vīziju par objektiem, tēliem, procesiem, parādībām, metamorfozēm, problēmām. Eksperimentējam ar diktatoru, dokumentējam, veidojam impresijas un etīdes, radām cianovīziju materiālā un rezultāts vienmēr ir demokrātisks.
    Cianotipijas tehnikas prezentēšana, MŪSU interpretācijā, ir tradicionālas vērtības pasniegšana mūsdienīgā izpildījumā, robežu nojaukšana starp fotogrāfiju un glezniecību, fotogrāfiju un grafiku, starp dokumentālo un māksliniecisko, tādējādi radot jaunu mākslas produktu. Tas ir veids, kā mēs cenšamies iekļauties mūsdienu mākslas procesos, kur nemitīgi tiek meklēti jauni veidi, kā vērot un uztvert mākslu.
Kas esam MĒS?
Heršela grupa: Aivars Rozenbahs, Dace Lejēja, Zane Beģe-Begge, Anita Zīverte, Solvita Spirģe-Sēne
Ģeogrāfija: Liepāja, Aizpute, Saldus, Jelgava, Madona
Satikšanās vieta: Liepāja
Īpašas pazīmes: Liepājas Universitātes Profesionālo mākslas maģistru pirmais izlaidums (2009)
MŪS vieno: MĀKSLA, pedagoģija, laba humora izjūta un kopīgas izstādes:
„Maigais vējš” kaligrāfijas izstāde (Šauļi, Lietuva 2008)
Vasaras izstādes starptautiskā simpozija „Konkrētais un abstraktais vizuālās mākslas kompozīcijā” ietvaros.  (Liepāja 2008 -2016)
„Sapnis pirms Ziemassvētkiem” (Zwierzyn, Polija 2009)
„Uz tikšanos Ciano” (Jelgava, Madona 2012, Saldus, Aizpute 2013)
„Cianovīns” (Liepāja 2014, Jelgava 2015)
„Ar Raini un Aspaziju gaismas mākslā” (Rīga, Saldus 2015)
„Cianovīzija” (Rīga 2016)
„Ciemos pie Rozentāla” (J.Rozentāla dzimtās mājas „Bebri”, Saldus 2016)
„ Ciano spēles” (Alūksne 2016)
MŪSU dzīves moto meklējams modernista Bodlēra vārdos: „Vienmēr vajag būt noreibušam-no vīna, no dzejas,
 no mīlestības, varbūt no tikuma, kā jums labāk tīk...”
MĒS piebilstam: …noreibt var arī no mākslas, tāpēc vērojiet, vērtējiet, baudiet....!!
                                                                                                                                                   Heršela grupa