Apavi un somas no muzeja krājuma

Datums: 18.02.2019 14:45
Apavi un somas ir neatņemamā daļa mūsdienu cilvēka garderobē. Liels izmantojamo materiālu klāsts un modeļu daudzveidība izgatavošanā ļauj izvēlieties sev piemērotāko.
    Apavu vēsture ir vairākus gadsimtus gara. Mūsu senči ātri pielāgojās pie skarbās realitātes un mācēja sevi pasargāt no aukstuma šujot apģērbu un apavus no dzīvnieku ādām. Pastāv domas, ka apavi ir radušies 26 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­— 30 tūkstošus gadu atpakaļ rietumu Eirāzijā.
    Somas ir parādījušās līdz ar civilizācijas rašanos. Cilvēki, labākas dzīves vietas meklējumos, līdzi ņēma visu nepieciešamo. Vīrieši rokās nesa tikai ieroci, jo bija jābūt uzmanīgam un laikus spēt pasargāt cilti no uzbrucējiem. Makšķerēšanas āķi, naži un citi rīki bija piestiprināti pie siksnas ap vidukli. Visu pārējo sievietes ielika ādas maisos un nesa uz siksnām pāri pleciem. Ar laiku mugursomas pārvērtās par somām ar garo siksnu, kas vairāk līdzinājās mūsdienu rokassomai.
    Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs piedāvā apmeklētājiem apskatīt krājumā esošos 19. un 20.gs. apavus un somas.
Natālija SEĻMA vēsturniece