Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

75 mirkļi MĀKSLAS KRĀJUMĀ

Datums: 26.09.2019 08:24
17 skatījumi
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja mākslas krājums ir veidojies reizē ar muzeja dibināšanu. Lielākā daļa mākslas darbu muzejā ir nonākuši dāvinājumu veidā.
    Vairāki darbi iegādāti par projektos piesaistītā papildus finansējuma un novada pašvaldības piešķirtajiem līdzekļiem. Tā 75 gadu laikā mākslas krājumā ir sakrājušies vairāk kā 2 tūkstoši darbu dažādās mākslas tehnikās un žanros.
    Tā kā tēlotājmākslā žanru sistēmu nosaka attēlojamais objekts, tad arī krājuma mākslas žanri ir aplūkojami un izdalāmi atkarībā no objekta, kas ir attēlots. Pēc iedalījuma pastāv vairāki glezniecības žanri: ainava, kas var būt lauku ainava, pilsētas ainava, rūpnieciskā ainava vai jūras ainava, kurai tiek lietots apzīmējums marīna. Cits žanra veids ir portrets, tas var būt pašportrets, portrets, dubultportrets, kā arī grupas portrets. Vēl cits žanra veids ir klusā daba - nedzīvās dabas, sadzīves priekšmetu vai medību trofeju atspoguļojums. Vēl viens žanra veids ir figurālā kompozīcija, tā izpaužas sakrālajā (reliģisks motīvs), mitoloģiskajā (mītu, leģendu un teiku motīvs), batāliju (kaujas ainu motīvs), animālistiskajā (dzīvnieku motīvs) un tematiskajā attēlojumā (sadzīves un vēsturisks motīvs). Divi atšķirīgi mākslas žanri ir akts un analītiskais žanrs. Mūsdienu tēlotājmākslā ir saskatāma žanru savstarpēja mijiedarbība un sintēze, tāpēc nereti pēc gleznām ir grūti klasificēt kādu noteiktu žanru, jo mākslinieks pēc savas iedvesmas var gleznot jebko, sākot no ainavas un beidzot ar iedomām un fantāzijām.
    Muzeja krājuma žanros ļausim jums iemaldīties un  iejusties izstādē, aplūkojot gan eļļas, pasteļu, akvareļu gleznas, gan tušas, ogles, oforta grafikas darbus. Izstādē ir atrodamas arī atšķirīgas tehnikas gleznas, kā akmens un batikojuma darbi.
    Būtiska krājuma sastāvdaļa ir lietišķā māksla, kurā ir tekstila darbi, mākslinieciskas skulptūras un pamatīgi kokgriezumi. Tas ir košs, aizraujošs un daudzpusīgs krājums, kas parāda mākslas periodus pēdējo 100 gadu laikā dažādu mākslinieku izpildījumā.
    Izstādē blakus ievērojamiem māksliniekiem ir aplūkojami arī mazāk zināmu autoru darbi. Esat laipni aicināti aplūkot Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja mākslas krājuma izstādi “75 mirkļi mākslas krājumā“ līdz š.g.27.oktobrim muzeja izstāžu zāļu lielajās zālēs Skolas ielā 10a.
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja