Latviešu
Valoda: Latviešu

“GAISMA” MUZEJĀ

Datums: 17.01.2022 16:28
52 skatījumi
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs apmeklētājiem no 15.janvāra apskatāma un baudāma izstāde, kura ilgi gaidījusi tikšanos ar apmeklētājiem - Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas atbalsta biedrības organizēta izstāde “Gaisma”.
     ​Gaisma parasti ir elektromagnētisks starojums, ko spēj uztvert cilvēka acs. Dažādās redzamās gaismas frekvences cilvēka smadzenes interpretē kā krāsas — no violetās augstākajām frekvencēm caur zilu, gaiši zilu, zaļu, dzeltenu un oranžu līdz sarkanām zemākajām frekvencēm. Mūsu galvenais gaismas avots ir Saule. Tā nosaka cilvēku dzīves, kā arī dzīvās un nedzīvās dabas norises uz Zemes. Simbolikas nozīmē “gaisma” daudzās kultūrās, reliģijās un sabiedrībās bieži tiek uzskatīta par labu, kaut ko jauna nesošu un pozitīvu. Bieži vien arī cilvēkiem-konkrētām personībām tiek piedēvētas gaismas īpašības. Gaisma ir dzīvības simbols. Tomēr gaisma nav tikai kaut kas netverams, tas ir arī saturs. Kā šajā izstādē  - tā  ir gan burtisks gaismas avots, gan dizains, gan cilvēki un viņu idejas, kas liek plašāk atvērties acīm, uztverot visu krāsu frekvences.
    Izstāde ir vairāku vizuālo mākslas konkursu darbu rezultāts, kuru kopīgais vadmotīvs ir gaisma. Tajā aplūkojami Madonas novada mākslas skolu, vispārizglītojošo skolu, Latvijas mākslas skolu, dizaina un mākslas vidusskolu – Valmieras, Rēzeknes un Daugavpils audzēkņu darbi.
    Konkursā “Gaismas rādiusā”, dažāda vecuma mākslas skolu audzēkņi,  gaismu izzināja galvenajai tēmai pakārtotos tematos: Pie ugunskura, Sveces gaismā, Mēnesnīcā, Lielceļš tumsā, Pilsēta vakarā, Pie ekrāna, Gaismas avoti faunā, Jāņugunis, Maldugunis, Gars un dvēseles gaisma.
    Animācijas konkursā “Gaismas parole”, gaismu sevī un pasaulē  atklāja audzēkņi no visas Latvijas,  vecumā no 9 – 14 gadiem, veidojot animācijas darbus par gaismas tēmu. Konkursa dalībnieki sniedz plaša spektra interpretācijas par gaismas lomu un nozīmi – garīgā gaisma, gaisma dabā, gaisma pilsētā, gaisma kosmosā un gaisma mājās.
    Valmieras, Rēzeknes un Daugavpils dizaina un mākslas vidusskolu audzēkņu darbi apkopoti vienotā tematikā un piedāvā aplūkot darbus no gandrīz visām nodaļām, kurās var iegūt profesionālo kvalifikāciju dizaina un mākslas nozarēs.
    Projekta “Dizaina balss” ietvaros īstenotā aktivitāte “Dizains izgaismo!”, sniedz plašu priekšstatu par dizaina izpausmēm mākslā un izgaismo mākslu dizainā, vienlaicīgi iepazīstinot jauniešus ar tālākizglītības iespējām reģionā. Aktivitātes “Dizains izgaismo!” ietvaros, starp  mākslas un dizaina vidusskolām, tiek meklēts nākotnes jaunais dizaineris – Dizaina Balss, ar potenciālu nest Latvijas vārdu pasaulē. Radošākie, mērķtiecīgākie un konkurētspējīgākie  projektā iesaistītie dalībnieki  tiks paziņoti izstādes “Gaisma” noslēgumā.

    Izstādi atbalsta Madonas novada pašvaldība un  Valsts Kultūras Kapitāla fonds. 

    Lai redzētu un piedzīvotu gaismu, jauniešu ideju bagātību mākslas un dizaina darbos, aicinām aplūkot izstādi Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja lielajās izstāžu zālēs, Skolas iela 10a.  Izstāde būs apskatāma līdz 2022.gada 27.martam.
 
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja​