Latviešu
Valoda: Latviešu

Ģitāristu sesija – vienoti mūzikā jau 25 gadus

Datums: 29.03.2023 16:13
9 skatījumi
“Ģitāristu sesija” ir apmācību nometne, kas Madonas pusē tiek organizēta ar mērķi sekmēt jauno mūziķu radošo un profesionāli izglītojošo darbību, pieredzes apmaiņu un muzikālo attīstību.
    ​Pagājis jau ceturtdaļgadsimts, kopš Madona reizi gadā uz nedēļu kļūst par blūza, džeza, metāla, roka un citu mūzikas žanru galvaspilsētu. Izņēmums bija vien 2002.gads, kad sesija notika Cesvainē, un pieci gadi – no 2015.-2019.gadam – Praulienā. Diemžēl divi gadi izpalika pandēmijas dēļ, bet pagājušajā gadā pasākums atgriezās ar jaunu sparu.
    Gandrīz nedēļu pavadīt mūzikas gaisotnē, elpot mūziku, mosties un iet gulēt ar mūziku ierodas ģitāristi, bundzinieki, taustiņinstrumentālisti, vokālisti no visas Latvijas un ārpus tās robežām. Gadu gaitā dalībnieki pārstāvējuši visus Latvijas novadus, pasniedzēji braukuši no Igaunijas, Lietuvas, Lielbritānijas, Francijas, Dānijas, Somijas, Zviedrijas un citām valstīm, ģeogrāfiskās robežas katru gadu vien paplašinot.
    Stabilu veidolu pasākums ieguva 1998.gadā, kad no 24.-28.martam Ģitāristu sesija Madonā norisinājās pirmo reizi, tomēr pirmsākumi meklējami nedaudz agrāk. Savulaik Madonā notika arī ļoti populārais pop un rokmūzikas festivāls “Sinepes un Medus”, kura ietvaros jaunajiem mūziķiem tika dota iespēja sevi parādīt un censties izsisties uz lielās skatuves.
    Festivāla organizators Imants Pulkstenis kopā ar vienu no labākajiem basģitāristiem Latvijā – Aleksandru Sircovu jeb Muraveju – konstatēja, ka jaunajiem ģitāristiem tomēr reizēm pietrūkst prasmju, iemaņu, kā arī akadēmiskās izglītības iespējas Latvijā šajā jomā ir nelielas, tādēļ jau 1996.gadā kinoteātrī “Vidzeme” sāka rīkot ģitāristu meistarklases.
    Atsauksme bijusi pietiekami liela, un tika lemts ik gadu pavasarī rīkot atsevišķu pasākumu, veltītu ģitārspēles apguvei. Ar laiku, saprotot, ka pavasaris jaunajiem ģitāristiem – pārsvarā studentu vecuma jauniešiem – ir intensīvākais eksāmenu laiks, sesija tika pārcelta uz rudeni (tādēļ 2013.gadā tā notika pat divas reizes – pavasarī un rudenī).
    Lai īpašo Ģitāristu sesijas atmosfēru radītu jau no pirmā brīža, dalībnieki dzelzceļa stacijā tiek sagaidīti ar mūziku un uguņošanu. Pēc darbošanās meistarklasēs, semināros, atsevišķās grupiņās vai individuāli ar pasniedzējiem, pārtraukumos un vakaros notiek kopīga muzicēšana, džemošana, pieredzes un kontaktu apmaiņa, tāpat koncertus sniedz profesionālas grupas un muzikanti.
    Katru gadu notiek arī atpūtas braucieni uz dažādiem populāriem galamērķiem – Cesvaini, sporta un atpūtas centru “Bāka” Lubāna mitrājā, Aronas kalnu, Jaunkalsnavu, Smeceres sila Sporta bāzi un citiem populāriem tūrisma objektiem Madonas apkārtnē. Tāpat visu nedēļu tiek strādāts arī pie kopīga skaņdarba noslēguma koncertam, kurā neatņemama sastāvdaļa ir svētku torte.
    Lai gan sākotnēji šīs  muzikālās mācību nometnes bija paredzētas ģitāristiem, ar laiku klāt nāca basģitāra, ukulele, bungas, taustiņinstrumenti, arī vokāls, kokle, perkusijas. Tiek izcelti dažādi akcenti, mūzikas stili, instrumenti, piemēram, pagājušajā gadā sesija pārtapa par Akustisko sesiju, lai “atgrieztos pie pamatiem”.
    Caur Ģitāristu sesijas rūdījumu cauri izgājuši daudzi šobrīd jau populāri un profesionāli mūziķi, piemēram, no Madonas puses – Mārcis Auziņš (ģitāra), Ingars Viļums (basģitāra), Andris Buiķis (bungas). 

Foto no Imanta PULKSTEŅA personīgā arhīva 
Gunta STRODE vēsturniece