Latviešu
Valoda: Latviešu

Septembrī uz Madonas muzeju

Vairāk

Top jauna ekspozīcija

Vairāk

Kas ir Nacionālais Muzeju krājuma kopkatalogs jeb NMKK?

vairāk

ATJAUNOTĀS VĒRTĪBAS

Līdz 17.oktobrim

Vairāk
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS

Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26826082
 Izglītojošais darbs - 29418187
AKTUĀLĀ INFORMĀCIJA SAISTĪBĀ AR COVID-19 tīmekļvietnēs: 
       
oficiālā informācijahttps://covid19.gov.lv/
       
Slimību profilakses un kontroles centrs: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates-par-covid-19
       
Ministru kabineta rīkojums par ārkārtējo situāciju: https://likumi.lv/ta/id/318517-par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu
       
aktuālā Kultūras ministrijas informācija: https://www.km.gov.lv/lv/ministrija/aktualais-par-covid-19#gsc.tab=0

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​SEPTEMBRĪ MUZEJĀ
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS
Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26826082
 Izglītojošais darbs - 29418187

Informācija par drošības pasākumiem: https://www.km.gov.lv/lv/aktualais-par-covid-19
Jautājumu gadījumā sazināties pa tālruni 64823844, 26102225

PASĀKUMI

Ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus, muzejs atvērts apmeklētājiem no 5.jūnija.

​Brīvdienu maršruts "Lubāna-Madona-Cesvaine-Kalsnava-Ērgļi": https://www.youtube.com/watch?v=GKuppnUDKW8

Ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus, Madonas muzejs 15.maijā piedalījās Latvijas Muzeju nakts pasākumā “Bez robežām” piedāvājot :
1. Pārbaudīt savas zināšanas un izspēlēt muzeja speciālistu sagatavoto viktorīnu par priekšmetiem un interesantiem faktiem.  Lai piedalītos viktorīnā, ej uz saiti: https://saite.lv/bXAUG

Gada nogalē - 17.decembrī - muzeja apmeklētājiem vēlējāmies uzdāvināt Ziemassvētku dāvanu - Ziemassvētku zvanu izstādi no Ludmilas Merkulovas bagātās privātkolekcijas. 21.decembrī Madonas muzeju, tāpat kā pārējos Latvijas muzejus slēdza apmeklētājiem un zvanu izstāde palika neapskatīta. Aicinām ielūkoties un gūt vismaz nelielu ieskatu no dažādajiem Ziemassvētku zvaniem un to skaņām. https://www.facebook.com/muzejsmadona/videos/245686000515682/

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.

IZSTĀDES

Lielās  zāles
No 3.septembra - Atjaunotās vērtības. Latvijas Tekstilmākslas asociācijas (LTA) meistaru darbu izstāde. Atjaunotās vērtības LTA pirmkārt ir tekstilmākslas, tā augstas raudzes amata un kopienas pastāvēšana, atjaunotne un sastapšanās ar savu skatītāju aizvien jaunu dialogu – izstāžu formā. Vērtība ir arī materiāla nezūdamībā, atkārtotā pielietojumā un turpinājumā un vērtība ir tekstilmākslas izteiksmes brīvībā arvien jaunu materiālu un tehnoloģiju atklāsmes un pieradināšanas formās, eksperimenta valdzinājumā un autora pašatklāsmē un izteiksmē. Izstādē būs aplūkojami meistaru darbi no visas Latvijas, kā arī mūsu Madonas tekstilmākslinieku radītie darbi.
​​MAzā zāle

SeptembrīDita Danosa. Fotogrāfijas. Dita Danosa ir rīdziniece, kura par savas pirmās fotogrāfiju izstādes vietu ir izvēlējusies tieši Madonas muzeju. Fotografēšana ir Ditas sirdslieta un viņa to dara jau sen, tādēļ pirmajā personālizstādē būs iespēja ielūkoties dažādos fotogrāfijas žanros: ainavas, portreti, makrofotogrāfijas u.c. Autore fotografē kopš bērnības un viņu interesē daba – no plašas ainavas līdz kāda auga vai kukainīša gandrīz nesaskatāmai detaļai, kā arī portreti, īpaši acis un fotomākslā retāk atspoguļotais, bet izteiksmīgais profila līnijas plūdums. It visā tiek meklēts apjoms, faktūru un ritmu dažādība, ko veiksmīgi var parādīt ar krāsu, bet tikpat iespaidīgi melnbaltajā fotogrāfijā.

Mansards

No 21.septembra“Vienbil Divbil Trībil Trābil” - izstāde par Latviešu bēgļu nometnēs vāktiem skaitāmpantiem. Cik daudz un cik dažādi bijuši skaitāmpantiņi, kurus bērni izmantojuši 20.gadsimta vidū, Otrā pasaules kara laikā un pēc tā? Izcilais Baltijas kultūrvēstures pētnieks Oto Bongs savulaik savācis tā sauktajās "dīpīšu" jeb latviešu bēgļu nometnēs Rietumvācijā Otrā Pasaules kara izskaņā apkopojis dažnedažādus skaitāmpantiņus. Izstādē eksponētos skaitāmpantiņus, kā arī rotaļlietas papildinās Madonas muzeja krājumā esošie skaitāmpantiņi.

Foajē

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri

Līdz 3.oktobrim - Režisoram Voldemāram Pūcem 115. Voldemārs Pūce dzimis 1906.gada 24.augustā Vestienas pagasta “Rezēnos”, kā vidējais dēls kalpu Pētera un Emīlijas Pūču piecu bērnu ģimenē. Audzis “Daukstos”, dzīvojis “Bekseros”. Beidzis Vestienas pamatskolu, kur kopā ar otru vēlāk pazīstamu aktieri Artūru Filipsonu (1906–1950) spēlējuši savu pirmo izrādi – H.K.Andersena „Sniega karalieni”, “ … ar šo izrādi pietika, lai abi saindētos ar grima smaržas narkozi neglābjami uz visu mūžu.” V.Pūce ir 1968.gadā uzņemtās latviešu mākslas filmas “Mērnieku laiki” (pēc brāļu Kaudzīšu romāna) režisors. Nelielajā Tiesas priekšsēdētāja lomā ir pats režisors. Vairums ārskatu uzņemti Vestienā. V.Pūce bija ne vien filmu, operu un operešu režisors, bet arī gleznoja, veidoja, rakstīja. Viņa dēls Kaspars ir aktieris, meita Dace – čelliste un mūzikas skolotāja, dēls Valts – komponists.

No 21.septembra līdz 24.oktobrim ­– “Pazīstama cilvēka izstāde”. Jau piecus gadus radošā multimediju studija “Kanna” organizē foto un fotogrāfiju digitālās apstrādes kursus pieaugušajiem. Par spīti pandēmijai, arī šis gads nebija izņēmums un kursa noslēgumā kursa dalībnieki izveidoja izstādi, atlasot fotogrāfijas pēc savas izvēlētās tēmas. Izstādi veido 9 audzēkņu 15 fotogrāfijas, kurās var nojaust dažādas autoru tēmas: rokas, ainava, mirklis, bērnība, durvis u.t.t.

SeptembrīVecā pletīzera stāsts. Izstāde parāda cik dažādi – lielāki un mazāki, vieglāki un tomēr ne tik viegli ir gludekļi, kas glabājas muzeja krājumā. Gludekļi, kuru izmantošanai nav nepieciešama elektrība, bet gan karstas ogles vai plīts virsma.​

PILSĒTVIDĒ

Septembrī - “Septiņas ielas laiku lokos” Skolas ielā pie kultūras nama. No 2.jūnija Skolas ielā pie Madonas pilsētas kultūras nama ikvienam skatāma izstāde “Septiņas ielas laiku lokos”. Šajā izstādē, izmantojot stāstus, muzeja krājumā esošās fotogrāfijas, seno 1923.gadā sagatavoto A.Maidela plānu kā arī ēku plānus, iepazīstinām ar septiņām ielām, kurām bija liela nozīme pilsētas veidošanās vēsturē. Rīgas, Lielā, Poruka, Blaumaņa, Baloža, Skolas un Biržu – tās ir ielas, kuru malās notika ne tikai aktīva māju celtniecība, bet liela rosība – tirgošanās, norisinājās dažādi pilsētai svarīgi notikumi, tās pirmās tika bruģētas, vēlāk – asfaltētas. 15 baneros piedāvājam ielūkoties šo ielu vēsturē, apskatīt senās ēkas, salīdzināt kā šīs septiņas ielas laika gaitā mainījušās. 

Māksla skatlogos  Katra dzimšanas diena ir svētki. Tā ir koša ballīte. Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājums sniegs varavīksnes krāsu baudījumu 95 gadu dzimšanas dienas svinību vasarā. Dāvināsim Jums ievērojamu Latvijas mākslinieku mākslas darbus pilsētas vidē. Lepojamies ar māksliniekiem, kuri nāk no novada un kuri izvēlas Madonu kā savu dzīves vietu un radošā veikuma vērtību glabāšanas vietu.

Reiz te bija tā: (visa vasara). Tiesu nama logos fotogrāfijas no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma arhīviem ar vietas un  apkārtnē esošo vietu agrāko izskatu. Būs redzams Tiesu nama ēkas bijušais izskats(Lattelekom telekomunikāciju centrs), Madonas mūzikas skolas tagadējā ēka, pilsētas pašvaldības ēka un citas apkārtnē esošās vietas. Tās ļaus garāmgājējiem ielūkoties vēsturē, novērtēt pārmaiņas un redzēt izaugsmi. 

Tirdzniecības centra “Konzums” foajē izvietotās fotogrāfijas liecina par Madonas stacijas, tā laukuma un blakus esošo ēku atspoguļojumu. Burtiski 100 metru rādiusā redzama šī vieta senākajā izskatā, arī kad uz ielām nebija vēl asfalta.
 Foto izstādes ir muzeja dāvana pilsētniekiem, pilsētai un tās viesiem 95.gadu jubilejā.

“Līdzsvarā”(visa vasara). No 3.jūnija pēcpusdienas uz upītes, pie tiltiņa starp Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ēkām ir uzstādīta vides skulptūra. Tā Madonā ir nonākusi sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju(LMA) un priecēs pilsētniekus un viesus visas vasaras garumā. Tas ir 2019.gadā LMA Tēlniecības un Vides mākslas apakšnozares studentes Luīzes Lindes darbs “Līdzsvarā”.
    Jaunas meitenes tēls, kurš uz vienas kājas kustībā vēlas iet uz priekšu pa liekto pamatni simboliski ir kā savienojums starp divām muzeja ēkām,  savienodams izstāžu zāles ar muzeja krājumu.  Kā pauž autore: “Katram cilvēkam ir dažādi uzdevumi, sociālās lomas, mērķi un sapņi, iekšējās pārdomas un cīņas. Līdzsvars tajā visā ir ļoti būtisks, gan primitīvā līdzsvara noturēšana, kas mums ir nepieciešama, lai pārvietotos telpā, gan ļoti smalka izjūta, kas mums palīdz sabalansēt dzīves ritmu un iekšējo pasauli.”
    Skulptūriņa, lai gan veidota citai vietai Latvijā, kā ideja vides dizainam, ļoti harmoniski iekļaujas uzstādītajā vietā. Vai tā ir nejaušība, vai mistika, bet tā vien šķiet, ka radīta Madonai, jo asociējas ar nostāstos par pilsētu minēto Madi. Vai šī varētu būt meitene, kura iemīlējusies brien rīta rasā Madonas upītē muti mazgāt, lai ūdens atspulgā ieraudzītu savu izredzēto? Iztēle ir skatītāja ziņā.
Kalendāri - APRĪLIS joku mēnesis - https://www.youtube.com/watch?v=zfNn6FKoHTA  Ja vēlies izlasīt kādu planšeti detalizēti, raksti mums, nosūtīsim, lai var palielināt, pietuvināt un izlasīt!
Daugavpils Universitātes profesionālās maģistra programmas Māksla studentu darbu izstāde "42 + idejas" https://www.youtube.com/watch?v=peyQHkvJ6bI
​​Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve SarkaņOS,

Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

Līdz 2021.gada 31.decembrim – izstāde “Linu apstrādes rīki un audumi no muzeja krājumiem”.  

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716